MEN CODE - KOD MODNEGO FACETA

Niezalogowany

Męska rzecz

Partner działu:

Męska rzecz

Dalczego sandały?

Autor:

Kategoria: Męska rzecz

Męska rzecz

Malwodła ścienne odnalezione w egipskich świątyniach świadczą o tym,że ludzie nosili sandały już półtora tysiąca lat temu. Najczęściej wykonywano je z papirusu, bo skóra była drozszym materiałe. Papirus był powszechnie dostępny - wytwarzano go z trzciny rosnącej nad brzegiem Nilu.

Rozcięte łodygi zaplatano na płasko, równolegle do siebie, następnie tłuczono, aby puściły sok, który sklejał poszczególne włókna, a potem suszono na słońcu i wygładzano. Natomiast starożytni Grecy produkowali  sandały, które miały podeszwy wykonane ze skóry, drewna lub korka. W Rzymie noszone nieco podobne obuwie, które zrobione specjalnie dla legionistów przyjęło nazwę caligae. Były to buty o grubej podeszwie z kilku warstw skóry, nabitej od spodu ćwiekami, która łączono ze skórzaną częścią okrywającą stopę. Paski skórzane lub rzemienie nie okrywały palców, tylko obwiązywały stopę. Buty były różnicowane na prawą i lewą nogę, co wówczas stanowiło ewenement. Miały także wersję na chłodniejsze dni - obwiązywano je kawałkami futra. Istniała także możliwość założenia skórzanych lub metalowych cholewek, okrywających kostki i łydki.

Dlaczego dziś nosimy sandały? Ich fenomen polega na tym, że są bardzo uniwersalne - noszą je kobiety i mężczyźni, dzieci i dorośli, osoby, które chcą być modne i te, które stawiają na wygodę. A to dlatego, że dziś w sklepach istnieje tak duży wybór tego rodzaju obuwia, że nie sposób nie wybrać czegoś, co trafi w nawet najbardziej wybredny gust. Nawet dziś nosimy tzw. rzymianki, czyli sandały na płaskiej podeszwie, utrzymywanej na nodze dzięki cienkim rzemykom. Są modne w wersji do kostki, jak i wysokie, sznurowane aż do kolan.

Sandały mogą być także przedmiotem kpiny. Chodzi przede wszystkim o noszenie sandałów razem ze skarpetkami. To upodobanie sobie takiego połączenia jest bardzo typowe dla Polaków. Niestety, sandały plus skarpetki to modowe faux pas, nie licząc drobnych wyjątków, kiedy to wielcy kreatorzy mody lansują od czasu do czasu taki trend. Trzeba jednak mieć duże wyczucie stylu, żeby umiejętnie połączyć sandały ze skarpetami w taki sposób, żeby budziło to podziw a nie obrzydzenie.

o autorze

M.B.    

Artykuł pochodzi z serwisu:

http://albercik.pl

wiesz jak Men Code Club
partnerzy