MEN CODE - KOD MODNEGO FACETA

Niezalogowany

Męska rzecz

Partner działu:

Męska rzecz

TH Carrera - kultowa marka z tragiczną historią w tle

Autor: Joanna Tyka

Kategoria: Męska rzecz

Męska rzecz

Nazwa kultowego zegarka wzięła się od nazwy wyjątkowo ryzykownych zawodów, w których startowali najodważniejsi kierowcy rajdowi na świecie - Carrera Panamericana Mexico. Impreza została zamknięta w 1955, na skutek tragicznego wypadku na torze, z powodu którego śmierć poniosły aż 84 osoby. Echa tego szaleńczego wyścigu pobrzmiewają w projekcie designerskim legendarnego zegarka, o którym marzy do dziś niejeden mężczyzna.

Jak się okazało, szybkie zamknięcie formuły wyścigów Carrera Panamericana Mexico nie spowodowało wcale zaniku zainteresowania zawodami motoryzacyjnymi obciążonymi wysokim stopniem ryzyka. Wręcz przeciwnie - nacisk położony został potem na dostarczenie rajdowcom, jak i miłośnikom tej dyscypliny jak największej porcji adrenaliny. Zaanektowano niezwykle inspirującą ideę panamerykańskich zawodów, sprowadzająca się do wyjątkowej dbałości o poziom techniczny pojazdów startujących w zawodach. Samochody, które pojawiły się na torze wyścigu Carrera Panamericana Mexico, technologicznie wyprzedzały modele typu komercyjnego, produkowane  na potrzeby gospodarstw domowych. Właśnie ten fakt szczególnie zainteresował Jacka Heuera z firmy Tag Heuer, pod szyldem której sprzedawany jest do dzisiaj ekskluzywny i unikalny wyrób zegarmistrzowskiej sztuki. Ów mistrz był wtedy oficjalnym chronometrażystą wielu wyścigów samochodowych.

Powiązania pomiędzy branżą rzemieślniczą a motoryzacyjną nie są wcale przypadkowe, czyli powodowane osobistymi fascynacjami mistrzów pracujących nad przełomowym modelem cyferblatu. Nie jest bowiem tajemnicą, że wśród kierowców rajdowych da się zauważyć szczególnie upodobanie do noszenia drogich i super wytrzymałych czasomierzy. Właściwie trudno sobie wyobrazić, by sportowcy trenujący w ekstremalnych warunkach mogli zaufać popularnym modelom, ponieważ ich wymagania związane z jakością produktu są bardzo wygórowane. Pierwszy głośny projekt zegarka sportowego marki Carrera powstał w roku 1963, a jego oficjalna premiera odbyła się rok później. Tym samym ruszyła produkcja prestiżowej kolekcji sportowych zegarków, adresowanej do mężczyzn aktywnych i wymagających, jeśli chodzi o dobór praktycznych gadżetów codziennego  użytku. 

Chwyt reklamowy Heuera osiągnął  swój zamierzony cel również dzięki wykorzystaniu elementów klasycznego wzornictwa w projekcie designerskim. Klasyczna stylistyka w tym przypadku konotować miała takie pojęcia, jak: solidność, tradycja, wiarygodność, ekskluzywność i elegancja.  Wysoka cena pojedynczego egzemplarza bierze się też z zastosowania nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych, gwarantujących ponadprzeciętne parametry wytrzymałościowe. Oto kilka pomysłów konstruktorów, o których chętnie opowiada każdy sprzedawca w sklepie jubilerskim z produktami TH: zastosowanie oryginalnego szwajcarskiego mechanizmu Tag Heuer Calibre 1887, składającego się z 320 części, funkcja automatycznego naciągu,  rezerwa chodu do 50 godzin oraz tachymetr. Rzecz jasna, po zegarku tej klasy nabywcy oczekują też innowacyjnych rozwiązań, jeśli chodzi o odporność cyferblatu w warunkach ekstremalnych, tj. podczas szybkiej jazdy samochodem, czy podczas skoku na paralotni. Twórcy marki Carrera proponują następujące patenty wytrzymałościowe: przeźroczyste denko z szafirowym szkiełkiem, wykonanie blatu i bransolety ze stali najwyższej jakości i  wodoszczelność do 100 metrów. 

Zegarki marki Carrera mają od blisko 50 lat opinię produktów ekskluzywnych, podobnie jak torebki damskie z serii Birkin. Kluczowe jest wirtuozerskie dopasowanie mechanizmu, koperty, tarczy oraz ogniw w bransolecie, co zajmuje konstruktorom czasami nawet kilka lat.  Z tego powodu i innych wyżej wspomnianych ceny na wolnym rynku osiągają pułap kilkunastu tysięcy złotych za egzemplarz. 

 

wiesz jak Men Code Club
partnerzy